Home Przyczyny powstawania cellulitu

Przyczyny powstawania cellulitu

Przyczyny powstawania cellulitu

Cellulit występuje bardzo często już u kobiet młodych, a nawet dziewczyn. Bez względu na to, czy kobieta jest szczupła czy cierpi na nadwagę, schorzenie to może się pojawić. Często mylimy cellulit z otyłością. Chociaż schorzenie to występuje u kobiet otyłych to jednak nie występuje tylko i wyłącznie w tej formacji. Schorzenie to pojawia się również u szczupłych osób, gdyż spowodowany jest problemem w tkance tłuszczowej.

Zanim zauważymy wielkie zmiany, problem pojawi się w pierwszej kolejności na zewnętrznej stronie ud. Wystarczy miejsce to uszczypnąć – jeśli skóra będzie nierówna i pofałdowana, cellulit zaatakował. To pierwszy etap tego schorzenia w którym płyny zbierają się w przestrzeniach między komórkowych. Skóra często jest obrzęknięta i napięta. Zaczęcie leczenia w tym momencie pozwoli uniknąć dalszych komplikacji związanych z cellulitem. Odpowiednia dieta, rezygnacja z tłuszczy i słodyczy, aktywność fizyczna i spacery są pomocne w walce. Zabiegi kosmetyczne również są wskazane.

Cellulit możemy w niektórych przypadkach zauważyć bez testu ze szczypaniem – to już drugie jego stadium. W tym przypadku masaż to nie wszystko, podobnie jak w przypadku III stadium. Konsultacja ze specjalistą jest koniecznością.

Przyczyn samego cellulitu jest bardzo wiele:

Zaburzenia hormonalne.

Cellulit jest związany ze wzrostem estrogenu. Najczęściej mamy do czynienia z tą sytuacją w okresie dojrzewania, ciąży oraz w czasie karmienia piersią i w okresie menopauzy. Przyjmowanie środków antykoncepcyjnych również ma wpływ na hormony. Płyn fizjologiczny przechodzi przez naczynia i gromadzi się między komórkami, ponieważ nadmiar estrogenu zwiększa przepuszczalność naczyń limfatycznych oraz krwionośnych. W takiej sytuacji powstaje obrzęk, który utrudnia krążenie pod skórą. W naczynkach zwiększa się ciśnienie, co zwiększa ich przepustowość. Adipocyty (komórki tłuszczowe) gromadzą toksyczne produkty przemiany materii oraz tłuszcz, które widzimy jako nierówności na skórze.

Nieprawidłowe odżywianie się.

Konserwanty, insektycydy i inne toksyczne substancje znajdujące się w naszej codziennej żywności w bardzo negatywny sposób wpływają na biochemię ludzkiego organizmu. Gotowe produkty ze streszczoną wartością energetyczną zwykle są bombami kalorycznymi. Ponadto dzisiejsze czasy sprawiają, że coraz częściej jemy nieregularnie, w dużych ilościach. Do komórek tłuszczowych dostaje się glukoza wraz z tłuszczami, które znajdują się w jedzeniu. Organizm do funkcjonowania potrzebuje odpowiedniej dawki energii. Jeśli nie wykorzysta całej porcji, odkłada ją na później. Produkty gromadzą się w komórkach tłuszczowych, które na ten skutek rozrastają się wraz ze zwiększoną ilością zapasów. Masa ciała się zwiększa i tak powstaje cellulit, czyli nasze nagromadzone zapasy energii z pożywienia.

Brach ruchu.

Brak aktywności fizycznej zaburza funkcjonowanie układu krążenia, co z kolei jest przyczyną nagromadzenia się niepotrzebnych produktów przemiany materii w komórkach tłuszczowych, przez co się rozrastają. Konsekwencją braku ruchu jest zatem także cellulit. Krew odpowiada za transport gazów, substancji stałych, które przetwarza, wydala i znów przetwarza. Układ limfatyczny nie posiada jednak „napędu” – dlatego też ruch fizyczny jest niezbędny. Przy aktywności fizycznej (w czasie wykonywania ćwiczeń) naczynia krwionośne i limfatyczne naciskane są przez mięśnie, żyły ćwiczą. Krew przesuwana jest więc z komory do komory. Pobudzanie krążenia musi być zatem codzienną czynnością, zwłaszcza w przypadku pojawienia się cellulitu.

Nagromadzenie wody.

W drugiej połowie cyklu miesiączkowego u niektórych kobiet pojawia się zwiększone zgromadzenie wody. Czasem zjawisko to utrzymuje się przez około dwa tygodnie. Pojawia się również w okresie dojrzewania oraz w ciąży. Dlaczego tak się dzieje? Przez naczynia kapilarne przenikają zbyt duże ilości białka. Płyny wraz z białkami zgromadzone w tkance łącznej pobudzają ubytki w naczyniach krwionośnych. Organizm zaczyna produkować coraz więcej hormonów zatrzymujących wodę. Powstaje zastój z którym układ limfatyczny sobie nie radzi.

Szkodliwe substancje.

Używki w bardzo dużym stopniu przyczyniają się do powstawania cellulitu. Palenie papierosów powoduje bardzo wiele chorób. Skóra osoby palącej jest cieńsza nawet i 40 procent, niż jest to u osoby zdrowej. Zmniejszenie grubości skóry to jednocześnie zmniejszenie jej elastyczności. Im skóra jest grubsza, tym komórki tłuszczowe głębiej się „chowają”. Dlatego też u kobiety palącej, cellulit zdecydowanie szybciej wychodzi „na wierzch”.

Moda na szkodę.

Czy moda również może mieć wpływ na powstawanie cellulitu? Tak się składa, że obcisłe stroje które dzisiaj są faworyzowane przez mistrzów wybiegów, zaburzają układ krążenia. Wobec tego, to jak się ubieramy również ma wpływ na nasz wygląd.

Cellulit jest powodowany:

  • Zaburzeniami układu nerwowego, np. stres, przemęczenie, depresja
  • Zaburzeniami układu krążenia
  • Uwarunkowaniami genetycznymi
  • Niedotlenieniem
  • Środkami antykoncepcyjnymi
  • Ciążą
  • Używkami tj. papierosy, alkohol, kawa