Home Poradnik Co to jest cellulit?
Poradnik - 20 lutego, 2015

Co to jest cellulit?

Cellulit to największy wróg kobiety. Nie jest to co prawda śmiertelna choroba, niebezpieczny osobnik, czy też bohater z mrocznych przypowieści, ale sprawia że czujemy się gorzej. Kim tak naprawdę jest? Cellulit to nieprawidłowość występująca w tkance łącznej – to tu pojawia się zaburzenie polegające na przepływie krwi oraz limfy. Niepotrzebne produkty materii odkładają się, tworząc właśnie takie zjawisko.

Tkanka tłuszczona złożona jest z pojedynczych komórek zwanych adipocytami, które łączą się w tzw. zraziki tłuszczowe przypominające ustawione równo kolumny. Kiedy nasila się proces gromadzenia tłuszczów, stają się one coraz większe. W pewnym momencie naszej tkanki łącznej zaczyna brakować, a na skórze pojawiają się nierówności – zagłębienia oraz wypukłości.

Przez wiele lat uważano, że cellulit jest jedynie defektem po zabiegach kosmetycznych. Skórka pomarańczowa jest spowodowana poważnymi zaburzeniami o których już dzisiaj wiemy. Cellulit spowodowany jest również zaburzeniami hormonalnymi oraz funkcjonowania krążenia żylno- limfatycznego. Zjawisko to wywołane jest zatem mnóstwem patologii, które dzisiaj można skutecznie leczyć.

Cellulit pojawia się u kobiet (u mężczyzn występuje naprawdę rzadko). Pierwsze symptomy można dostrzec już w okresie dojrzewania (12 proc. dziewcząt). Kolejne 20 proc. to kobiety będące w ciąży. Okres menopauzy również przyczynia się do zwiększania podatności na cellulit (25 proc.). Obecnie na cellulit cierpi około 70 procent kobiet. Niektórzy lekarze twierdzą, że jest to znacznie większy odsetek – 90 proc.

Ulubione miejsca Cellulitu

Cellulit najczęściej pojawia się w takich miejscach jak:

  • biodra, brzuch, pośladki
  • ramiona od strony tricepsów
  • przyśrodkowa część kolan
  • górne i boczne części ud
  • plecy (okolice łopatek), doły pachowe

IV stopnie cellulitu.

I stopień cellulitu:
Powierzchnia skóry jest gładka, po ujęciu fałd skóry widoczne pobruzdowania. Ciastowatość skóry znacznie zwiększona, mniej elastyczna, zdecydowanie większa zdolność ujęcia fałdy skóry.

II stopień cellulitu:
Skóra gładka, zagłębienia widoczne po złapaniu skóry. Blady odcień, ciastowatość zwiększona, lokalne zmniejszenie elastyczności.

III stopień cellulitu:
Zagłębienia widoczne podczas napinania mięśni. Łatwo wyczuwalne grudki oraz guzki znajdujące się pod skórą. Skórka przypomina skórkę pomarańczową, drobne zmiany wyczuwalne dotykiem. Okolicami wiotka skóra. Brak bólu.

IV stopień cellulitu:
Widoczne zagłębienia w spoczynku, większe guzki rozdzielane tkanką włóknistą. Poondulowana skóra, blada i jednocześnie wiotka. Bolesne guzki, pojedyncze i w grupach. Częste pojawianie się spontanicznego bólu. Pojawienie się rozstępów

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Check Also

Dieta Wilkołaka

Dieta wilkołaka inaczej zwana dietą nowiu jest dietą uzależnioną od cyklu księżyca. Są dwa…